Psychiatra - artykuły

NERWICA

Pacjenci przychodząc do psychologa, psychiatry  mówią mam nerwicę, w takim razie :

Kilka słów o jej pochodzeniu: prawdopodobnie termin ten został wprowadzony przez lekarza szkockiego Wiliama Cullena w traktacie  z zakresu medycyny  w 1777 r., w  jego drugiej części  zatytułowanej Nerwica lub choroby nerwowe autor opisuje nie tylko choroby związane  z psychiką , ale również  dot. zaburzeń trawienia, palpitacji serca, bólów brzucha, hipochondrii i histerii.

W XIX wieku nerwicą obejmowano:

 

- szereg dolegliwości , w których możliwe jest rozpoznanie ich dokładnej lokalizacji organicznej (stąd " nerwica serca, nerwica żołądka itd")

- dolegliwości czynnościowe, w których nie było oznak stanu zapalnego narządu

- choroby układu nerwowego

Zygmund Freud był  ważną postacią  zajmującą się w swojej działalności naukowej - psychiatryczej, psychoterapeutycznej nerwicą.

Słownik psychoanalizy (J Laplanche, J.B. Pontalis) nerwicą określa zaburzenia psychogenne, w którym objawy sa symbolicznym  wyrazem konfliktu psychicznego , mającego swe korzenie  w historii dzieciństwa i tworzą kompromis między pragnieniami i obroną.

Do Pacjenta , poprzez objawy zlokalizowane w ciele, dociera ów konlikt, z reguły pacjenci poszukują  wówczas porady u lekarza psychiatry, podejmują psychoterapię.

Bardzo dobre skutki odnosi łączone oddziaływanie farmakologiczne - redukujące objawy , poprawiające komfort życia i psychoterapia, którą należy traktować  jak inwestycję w siebie.

 LEKARZ PSYCHIATRA : TEL.  607 812 192,     505 236 261

 

 

 

logo przeciwdzialanie narkomaniiCeryfikat ISO 1136/06/2013/J/C na okres 2013-2015

  Leczenie uzależnień, DDA w ramach współpracy  ze

  STOWARZYSZENIEM STRATEGIA  tel. 609 171 715

 

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie