Zdarza się nam słyszeć słowa: psychoterapia nie jest potrzebna, ponieważ można porozmawiać z przyjaciółmi”. Jednak terapia i rozmowa z przyjacielem to zdecydowanie co innego. Pomoc przyjacielska w najlepszym przypadku opiera się na wysłuchaniu, wsparciu, chwilowym zmniejszeniu dyskomfortu emocjonalnego.
Sesja terapeutyczna odbywa się w gabinecie, w którym pacjent i psychoterapeuta siedzą w wygodnych fotelach i w trakcie sesji, która trwa ok.50 min. rozmawiają o problemach, które wnosi pacjent. Terapeuta próbuje zgromadzić w formie wywiadu niezbędne inforamacje, które będą służyły do poznania pacjenta, jego funkcjonowania, schematów relacyjnych. Nie ocenia, jego wysiłki zmierzają do zrozumienia kierujących pacjentem mechanizmów.
Pomoc psychoterapeuty obok wysłuchania i wsparcia oferuje szansę na trwałą zmianę. Praca terapeutyczna jest możliwa jedynie w relacji z psychoterapeutą, który dzięki swojej specjalistycznej wiedzy oraz umiejętnościom potrafi towarzyszyć, objaśniać, dopytywać, prowadzić bez oceniania czy radzenia, w atmosferze szacunku.
Wtedy, gdy przeżywają dyskomfort, mają poczucie, że „nie mogą sobie z czymś poradzić”, powtarzają te same błędy, coś ich „uwiera”, brakuje im radości oraz zadowolenia z siebie, relacji z ludźmi czy życia. Te stany znamy wszyscy! Kiedy poczujemy potrzebę zmiany, warto wybrać się, na psychoterapię.
Rozróżniamy dwie formy oddziaływania, ze wzg na czas, są to: psychoterapia krótkoterminowa i psychoterapia długoterminowa. W trakcie pierwszych konsultacji ustalana jest forma pracy terapeutycznej.
Mając jedno życie, powinniśmy o nie dbać - zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Kiedy przeżywamy męczące trudności, starajmy sobie pomóc – także poprzez psychoterapię. (Badania naukowe potwierdzają, że psychoterapia poprawia jakość życia).Psychoterapia daje możliwości większego zrozumienia siebie, swego funkcjonowania wśród najbliższych, a co za tym idzie – poprawy naszych relacji, skuteczniejszego rozwiązywania konfliktów wewnętrznych czy z ludźmi, a w ogólnym efekcie większego poczucia harmonii i spokoju w życiu.
W Polsce (oraz na świecie) coraz więcej ludzi korzysta z psychoterapii w różnych momentach swojego życia. Ludzie doceniają bowiem pozytywny wpływ specjalistycznej pomocy psychologicznej.
O tym, w jakim stopniu skorzystamy z tych możliwości zależy od naszego zaangażowania w proces psychoterapii oraz cierpliwości, gdyż każda i ważna zmiana wymaga czasu.
Psychoterapia indywidualna
Pierwszym krokiem jest konsultacja diagnostyczna, która pozwala rozpoznać problematyczny obszar Pacjenta. Do pełnego procesu diagnostycznego potrzeba 1-3 sesji. Jeśli pacjent uzna , że może nawiązać przymierze, rodzaj porozumienia z psychoterapeutą dochodzi do rozpoczęcia terapii. Na początku której ustalany jest kontrakt, w formie umowy ustnej lub pisemnej, precyzujący cele i czas potrzebny do osiągnięcia pożądanej zmiany.
Psychoterapia indywidualna pomaga poznać i zrozumieć przyczyny niepokojących objawów, uczy rozwiązywać leżące u ich podłoża wewnętrzne konflikty w sposób konstruktywny dla siebie i otoczenia. Pozwala lepiej poznać własne potrzeby, wartości i postawy oraz zmieniać się w kierunku większej niezależności i satysfakcji z życia. Jest metodą pomocy psychologicznej rozumianej jako proces zmiany.
Sesja terapii indywidualnej trwa 50 minut. Spotkania odbywają się 1-2 razy w tygodniu. Ponieważ terapia indywidualna to proces zmiany, dlatego nieodzowna jest cykliczność i stałość spotkań. Czas trwania terapii dostosowany jest do potrzeb klienta i problemu, z jakim się zgłasza do terapeuty.
Wymogiem pracy każdego psychoterapeuty praca pod nadzorem superwizyjnym.
Ważne jest aby korzystać z psychoterapii o naukowo udowodnionej skuteczności, należą do nich : psychoterapia psychodynamiczna, systemowa, behawioralno-poznawcza.
Poniżej link do strony prezenującej wyniki badań naukowych dotyczących skuteczności terapii:
http://skuteczna-psychoterapia.pl/badania_t-psychodynamiczna.php
Psychoterapia par
Psychoterapia par adresowana jest do par, które zostały wystawione na próbę. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że u źródeł konfliktów w związkach leży brak komunikacji i emocje, które w wielu sytuacjach dają o sobie znać.
Zdarza się, że często doprowadzają do konfliktów, wywołują poczucie niezrozumienia i wyobcowania u jednego lub dwójki partnerów. Wielu osobom wbrew pozorom zależy na ratowaniu czegoś co budowali kilka miesięcy,lat. Rozsądne wydaje się wówczas skorzystanie z usług psychoterapeuty, który pomoże zdiagnozować rzeczywiste przyczyny problemu oraz naprowadzi partnerów na właściwą ścieżkę ich związania.
Psychoterapia grupowa
W wielu przypadkach forma grupowa terapii jest bardziej efektywna, a prawie zawsze jest znacznie tańsza. Obecność innych osób pozwala zobaczyć swoje problemy z dystansu, umożliwia wymianę doświadczeń i uzyskanie wsparcia na znacznie większą skalę niż jest to możliwe w pracy indywidualnej.
Oferujemy psychoterapię grupową w modelu interpersonalnym, bazującym na dynamicznych interakcjach w grupie oraz rozwoju umiejętności komunikacyjnych uczestników.
Psychoterapia grupowa może również stanowić znakomite uzupełnienie terapii indywidualnej, może też odbywać się równolegle do terapii indywidualnej.
Psychoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu depresji, lęków (lęki różnego rodzaju np: lęk przed ciemnością, burzą , wiatrem , wysokości , agorafobia i wiele innych), anorekcji , bulimii, nerwic.
Przyjdź! Zapraszamy
Czytaj więcej w sekcji: psychoterapia - artykuły
Tagi: Psychoterapia, terapia, psychoterapia krótkoterminowa, psychoterapia długoterminowa, leczenie depresji , leczenie nerwic, psycholog
LEKARZ PSYCHIATRA : TEL. 607 812 192, 505 236 261
Ceryfikat ISO 1136/06/2013/J/C na okres 2013-2015
Leczenie uzależnień, DDA w ramach współpracy ze
STOWARZYSZENIEM STRATEGIA tel. 609 171 715