Współuzależnienie

Współuzależnienie - jest to utrwalona forma funkcjonowania wynikająca z tego, że jest się w związku z osobą uzależnioną. Osoba uzależniona działa niszcząco na związek a druga próbuje sobie z tym poradzić. Szukając sposobów radzenia sobie z sytuacją uzależnienia w związku osoba współuzależniona zapomina o sobie, coraz bardziej skupia się na sposobach walki z uzależnieniem (lub przystosowania). Jej funkcjonowanie w związku opiera się głównie na reagowaniu na zachowania partnera. Powstawaniu współuzależnienia sprzyja silna zależność emocjonalna i materialna, nacisk ze strony środowiska, własne doświadczenia z dzieciństwa, przekonania nabyte w trakcie wychowania. Współuzależnienie nie jest chorobą jak uzależnienie ale zaburzeniem funkcjonowania w związku z długotrwałą sytuacją stresową. Można sobie z nim poradzić poprzez udział w terapii współuzależnienia.

 

Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) to dorosłe osoby, które wychowywały się w rodzinie alkoholowej. DDA doświadczają w dorosłym życiu trudności, których korzenie tkwią w doświadczeniach wyniesionych z rodziny alkoholowej.

Dzieci w rodzinach alkoholowych przeżywają wiele trudnych emocji: wstyd, poczucie winy, gniew, smutek i strach. Typowymi sposobami radzenia sobie przez dzieci z rodzin alkoholowych z trudnymi emocjami są m.in. przesunięcie uczuć do podświadomości, pomniejszanie ich lub zaprzeczanie, nierozpoznawanie ich (nienazywanie) i mylenie z myślami.

Nie można zakładać, że każde dziecko, które wyrośnie w rodzinie alkoholowej będzie się charakteryzowało opisanym powyżej zespołem cech. Pojęcie DDA wraz z przypisywanym mu charakterystycznym zespołem cech, może jednak być pomocne dla osób, które doświadczają trudności spowodowanych doświadczeniami wyniesionymi z rodziny alkoholowej.

(Kinney J., Lepton G. (1996), Zrozumieć alkohol Warszawa: PARPA)

Zapraszamy na naszą stronę na google plus

 

logo przeciwdzialanie narkomaniiCeryfikat ISO 1136/06/2013/J/C na okres 2013-2015

  Leczenie uzależnień, DDA w ramach współpracy  ze

STOWARZYSZENIEM STRATEGIA  tel. 609 171 715

 

 

 

 

 

 

 

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie