BADANIA DOTYCZĄCE SKUTECZNOŚCI TERAPII POZNAWCZO-BEHAWIORALNEJ W LECZENIU UZALEŻNIEŃ

BADANIA DOTYCZĄCE SKUTECZNOŚCI  TERAPII POZNAWCZO-BEHAWIORALNEJ W LECZENIU UZALEŻNIEŃ

z badań wynika , że interwencje terapii CBT stosowane w uzależnieniach , mogą skutecznie ograniczać częstość i nasilenie nawrotów, obniżać ilość spożywanego alkoholu oraz redukować liczne problemów związanych z piciem doświadczanych przez uzależnionych pacjentów, którzy powrócili do picia.  Interwencje zbudowane na modelu zapobiegania nawrotom (RP) sa szczególnie skuteczne, jeśli ich wyniki mierzy się bezpośrednio po zakończeniu terapii, ale korzystne skutki terapii CBT ujawniają się często dopiero po zakończeniu cyklu terapii, co wydaje sie potwierdzać koncepcję , że skuteczność RP zależna jest od przeprowadzonego  treningu umiejętności  nowych zachowań. Ponieważ umiejętności pojawiają się w miarę ich stosowania , możemy oczekiwać , że korzyści będą się umacniać. (...)


Terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczna także w odniesieniu do innych uzależnień.  Osoby uzależnione od kokainy uczestniczace w terapii CBT częściej niż w przypadku grupy kontrolnej (korzystającej z terapii  opartej na modelu 12 kroków) przez cztery tygodnie lub dłużej  utrzymywały abstynencję. W wyniku randomizowanych badań klinicznych porównujących wyniki CBT osób uzależnionych od kokainy  i terapii interpersonalnej  stwierdzono, że  pacjenci przypisani do terapii CBT nieznacznie częściej utrzymywali się do końca  i osiągali trzy lub więcej tygodni nieprzerwanej abstynencji w trakcie terapii lub więcej po jej zakończeniu , ale różnice te nie były statystycznie istotne. (...)
Terapia poznawczo-behawioralna pozwala uzależnionym osobom zmniejszyć poziom używania substancji przez to, że pomaga im zidentyfikować sygnały środowiskowe i myśli, które razem składają się na bodźce wyzwalające używanie substancji uzależniających. CBT okazała się skuteczna w redukowaniu nadużywania alkoholu  i kokainy, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej i klientów z silnym uzależnieniem od kokainy.

 

Terapia uzależnień. Metody oparte na dowodach naukowycgh , Redakcja naukowa Peter Miler , s178-9

 

Tagi:

uzależnienia, terapia, terapia poznawczo-behawioralna, leczenie uzależnień

 LEKARZ PSYCHIATRA : TEL.  607 812 192,     505 236 261

 

 

 

logo przeciwdzialanie narkomaniiCeryfikat ISO 1136/06/2013/J/C na okres 2013-2015

  Leczenie uzależnień, DDA w ramach współpracy  ze

  STOWARZYSZENIEM STRATEGIA  tel. 609 171 715

 

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie