BADANIA DOTYCZĄCE SKUTECZNOŚCI TERAPII POZNAWCZO-BEHAWIORALNEJ W LECZENIU UZALEŻNIEŃ
z badań wynika , że interwencje terapii CBT stosowane w uzależnieniach , mogą skutecznie ograniczać częstość i nasilenie nawrotów, obniżać ilość spożywanego alkoholu oraz redukować liczne problemów związanych z piciem doświadczanych przez uzależnionych pacjentów, którzy powrócili do picia. Interwencje zbudowane na modelu zapobiegania nawrotom (RP) sa szczególnie skuteczne, jeśli ich wyniki mierzy się bezpośrednio po zakończeniu terapii, ale korzystne skutki terapii CBT ujawniają się często dopiero po zakończeniu cyklu terapii, co wydaje sie potwierdzać koncepcję , że skuteczność RP zależna jest od przeprowadzonego treningu umiejętności nowych zachowań. Ponieważ umiejętności pojawiają się w miarę ich stosowania , możemy oczekiwać , że korzyści będą się umacniać. (...)
Terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczna także w odniesieniu do innych uzależnień. Osoby uzależnione od kokainy uczestniczace w terapii CBT częściej niż w przypadku grupy kontrolnej (korzystającej z terapii opartej na modelu 12 kroków) przez cztery tygodnie lub dłużej utrzymywały abstynencję. W wyniku randomizowanych badań klinicznych porównujących wyniki CBT osób uzależnionych od kokainy i terapii interpersonalnej stwierdzono, że pacjenci przypisani do terapii CBT nieznacznie częściej utrzymywali się do końca i osiągali trzy lub więcej tygodni nieprzerwanej abstynencji w trakcie terapii lub więcej po jej zakończeniu , ale różnice te nie były statystycznie istotne. (...)
Terapia poznawczo-behawioralna pozwala uzależnionym osobom zmniejszyć poziom używania substancji przez to, że pomaga im zidentyfikować sygnały środowiskowe i myśli, które razem składają się na bodźce wyzwalające używanie substancji uzależniających. CBT okazała się skuteczna w redukowaniu nadużywania alkoholu i kokainy, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej i klientów z silnym uzależnieniem od kokainy.
Terapia uzależnień. Metody oparte na dowodach naukowycgh , Redakcja naukowa Peter Miler , s178-9
Tagi:
uzależnienia, terapia, terapia poznawczo-behawioralna, leczenie uzależnień
LEKARZ PSYCHIATRA : TEL. 607 812 192, 505 236 261
Ceryfikat ISO 1136/06/2013/J/C na okres 2013-2015
Leczenie uzależnień, DDA w ramach współpracy ze
STOWARZYSZENIEM STRATEGIA tel. 609 171 715