Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/jacekar2/domains/tam.opole.pl/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 471
PSYCHOTERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA PAR I RODZIN

PSYCHOTERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA PAR I RODZIN

 

Ostatnie dane wskazują, że 42% par rozwiedzie się w ciągu pierwszych 15 lat małżeństwa, przy czym w przypadku drugich małżeństw prawdopodobieństwo niepowodzenia jest jeszcze wyższe. Problemy par i rodzin odpowiadają za blisko połowę wszystkich wizyt w gabinetach  psychoterapeutów. Niedawne sondaże wskazują , że większość terapeutów  specjalizujących się w terapii rodzin pracuje przede wszystkim z parami. (...)
Pary i rodziny niełatwo poddają się zmianie. Osobowości poszczególnych członków  rodziny są dosyć złożone i mogą obejmować wzorce behawioralne , które są słabo dopasowane. Wielu przychodzi na terapie nie po to aby się zmienić, ale w celu potwierdzenia  swojej racji i być może zmuszenia partnera lub innych członków rodziny do zmiany. Często unikają oni poważnego namysłu nad  sobą i uznania tego co muszą w sobie zmienić, tak jak w przypadku osób żywiących  nierealistyczne oczekiwania wobec swoich związków. Dopóki członkowie rodziny  nie dostrzegają własnej roli w problemach , które ich nękają , dopóty nie będą mieli motywacji do zmiany . Oprócz tego wiele par i rodzin ociąga się z podjęciem terapii . W badaniach par  ubiegających się o rozwód  mniej niż jedna czwarta poinformowała, że poszukiwała pomocy w poradni małżeńskiej przed rozpoczęciem postępowania rozwodowego.  Kiedy tych, którzy  nie szukali terapii , zapytano o powody , często powoływali się na  niechęć  współmałżonka (33%), niedowierzanie , że cokolwiek dzieje się źle, lub przekonanie , że jest po prostu za późno (17%) na jakakolwiek interwencję.

 

Frank M. Dattilo: terapia poznawczo-behawioralna par i rodzin , wyd Uniwersytetu Jagielońskiego , str11-12

 


Zapraszamy pary , członków rodzin na  terapię poznawczo-behawioralna par w naszym Centrum TAM.

 LEKARZ PSYCHIATRA : TEL.  607 812 192,     505 236 261

 

 

 

logo przeciwdzialanie narkomaniiCeryfikat ISO 1136/06/2013/J/C na okres 2013-2015

  Leczenie uzależnień, DDA w ramach współpracy  ze

  STOWARZYSZENIEM STRATEGIA  tel. 609 171 715

 

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie