Fobia społeczna jest jednym z bardziej rozpowszechnionych zaburzeń lękowych. Obejmuje strach przed zażenowaniem lub upokorzeniem w sytuacjach, kiedy jesteśmy wystawieni na badawcze spojrzenia innych osób lub musimy występować przed publicznością. Zazwyczaj lęk jest tak silny , że powoduje całkowite unikanie sytuacji, chociaz niektórzy ludzie z fobią społeczną znoszą tego rodzaju sytuacje, ale towarzyszy im ogromny lęk. Na ogół osoba dotknięta fobia sołeczną obawia się tego, że powie lub zrobi coś , co skłoni innych do osądzenia jej jako strachliwej , słabej lub "szalonej lub głupiej".
Najczęściej spotykaną fobią społeczną jest lęk przed wystąpieniami publicznymi, przed przemawianiem. Fobia ta występuje u dużej części populacji i jest w takim samym stopniu rozpowszechniona wsród kobiet i mężczyzn.
Do innych typowych fobii społecznych należą:
Czasami fobia społeczna jest mniej swoista i obejmuje uogólniony strach przed każdą sytuacją społeczną lub grupową, w której czujemy , że możemy być obserwowani lub oceniani - uogólniona fobia społeczna.
Chociaż lęki społeczne występują powszechnie, formalna diagnozę fobii społecznej otrzymuje się gdyby unikanie przeszkadzało w realizacji aktywności społecznej i zawodowej, w ważnych relacjach i gdyby wywoływało to dolegliwości psychiczne.
Czasami fobii społecznej moga towarzyszyć napady paniki, występują one tylko w związku z konkretnym rodzajem sytuacji społecznej.
Początek rozwoju fobii społecznej przypada na okres późnego dzieciństwa lub adolescencji. Często rozwija się u dzieci nieśmiałych w sytuacjach , gdy są one poddane większej presji rówieśników w szkole. Badania dotyczące występowania fobii w USA wskazują, że dotyka ona 4-5 % populacji i bardziej jest rozpowszechniona wśród mężczyzn , niż kobiet. Az 14% dorosłych doświadcza fobii. w jakiś momencie swojego życia.
Metody terapii:
W leczeniu fobii społecznej zalecane jest podjęcie psychoterapii, zgłoszenie sie do lekarza psychiatry w celu ustalenia zasadności terapii farmakologicznej, treningi umiejętności społecznych, asertywności i inne treningi psychologiczne .
Lęk i Fobia. Praktyczny podrecznik dla osób z zaburzeniami lękowymi. Edmund J. Bourn , Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego , s.14
LEKARZ PSYCHIATRA : TEL. 607 812 192, 505 236 261
Ceryfikat ISO 1136/06/2013/J/C na okres 2013-2015
Leczenie uzależnień, DDA w ramach współpracy ze
STOWARZYSZENIEM STRATEGIA tel. 609 171 715