LECZENIE LĘKÓW 2 - FOBIA SPOŁECZNA, METODY TERAPII

Fobia społeczna jest jednym z bardziej rozpowszechnionych  zaburzeń lękowych. Obejmuje strach przed zażenowaniem lub  upokorzeniem w sytuacjach, kiedy jesteśmy wystawieni na  badawcze spojrzenia  innych osób lub musimy występować przed publicznością. Zazwyczaj lęk jest tak silny , że powoduje całkowite unikanie sytuacji, chociaz niektórzy ludzie z fobią społeczną  znoszą tego rodzaju sytuacje, ale towarzyszy im ogromny lęk.  Na ogół osoba dotknięta fobia sołeczną  obawia się tego, że powie  lub zrobi coś , co skłoni  innych  do osądzenia jej jako strachliwej , słabej lub "szalonej  lub głupiej".

Najczęściej spotykaną fobią społeczną jest lęk przed wystąpieniami publicznymi, przed przemawianiem. Fobia ta występuje u dużej części populacji  i jest w takim  samym stopniu  rozpowszechniona wsród kobiet  i mężczyzn.

Do innych typowych fobii społecznych należą:

  • lęk przed zarumienieniem się w obecności innych osób
  • lęk  przed zadławienim się lub rozlaniem jedzenia w miejscu publicznym
  • lęk przed byciem obserwowanym w pracy
  • lęk przed korzystaniem z toalet publicznych
  • lęk przed pisaniem lub podpisywaniem dokumentów w obecności innych
  • lęk przed tłumem
  • lęk egzaminami  

Czasami fobia społeczna  jest mniej swoista i obejmuje uogólniony strach przed każdą sytuacją społeczną lub grupową, w której czujemy , że możemy być obserwowani lub oceniani - uogólniona fobia społeczna.

Chociaż lęki społeczne występują powszechnie, formalna diagnozę fobii społecznej otrzymuje się gdyby unikanie  przeszkadzało w realizacji  aktywności społecznej i zawodowej, w ważnych relacjach  i gdyby wywoływało  to dolegliwości psychiczne.

Czasami fobii społecznej moga towarzyszyć  napady paniki, występują one tylko  w związku z konkretnym  rodzajem sytuacji społecznej.

Początek rozwoju fobii społecznej przypada  na okres późnego dzieciństwa lub adolescencji. Często rozwija się u dzieci nieśmiałych w sytuacjach , gdy są one poddane większej presji rówieśników w szkole. Badania dotyczące  występowania fobii w USA  wskazują,  że dotyka ona 4-5 % populacji  i bardziej jest rozpowszechniona wśród mężczyzn , niż kobiet. Az 14% dorosłych doświadcza fobii. w jakiś momencie swojego życia.

Metody terapii:

 W leczeniu fobii społecznej  zalecane jest  podjęcie psychoterapii, zgłoszenie sie do lekarza psychiatry w  celu ustalenia  zasadności  terapii farmakologicznej, treningi umiejętności społecznych, asertywności i inne treningi psychologiczne .

 

Lęk i Fobia. Praktyczny podrecznik dla osób z zaburzeniami lękowymi. Edmund J. Bourn , Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego , s.14

 

 

 

 

 

 LEKARZ PSYCHIATRA : TEL.  607 812 192,     505 236 261

 

 

 

logo przeciwdzialanie narkomaniiCeryfikat ISO 1136/06/2013/J/C na okres 2013-2015

  Leczenie uzależnień, DDA w ramach współpracy  ze

  STOWARZYSZENIEM STRATEGIA  tel. 609 171 715

 

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie