Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/jacekar2/domains/tam.opole.pl/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 471
PSYCHOLOG RADZI : JAK POMÓC DZIECKU PRZEJŚĆ PRZEZ ROZWÓD?

PSYCHOLOG RADZI : JAK POMÓC DZIECKU PRZEJŚĆ PRZEZ ROZWÓD?

W opinii psychologów  ważne jest aby stres związany z kryzysem rodzinnym , jakim jest rozwód  był jak najmniej dotkliwy.

Dlatego też :

1. Bąź uczciwy.

Dzieci są spostrzegawcze , potrzebują prostych i bezposrednich odpowiedzi, które potrafiłyby zrozumieć, bez obwiniania kogokolwiek, bez ocen kto jest zły.

2. Przekaż dziecku, że to nie jego wina.

Prawie wszystkie dzieci przypuszczają , że to one moga ponosic odpoweidzialność za rozpad związku rodziców. Dzieci potzrebuja zapewnienia ,że rozwód jest decyzja dorosłych i nie ma nic wspólnego z ich zachowaniem.

3. Słuchaj uważnie.

Dzieci maja wiele pytań, uczuć, pzrypuszczeń, trosk zwiazanych z rozwodem. Dla wielu rodziców jest trudne, żeby siedzieć i spokojnie wysłuchiwać dziecka, bez próby przerwania i przekazywania "gotowego zdania zamykajacego dyskusję". dzieci potrzebują poczuc sie wysluchane z należytą cierpliwością i uwagą.

4. Przekaż dziecku, że jego reakcje na rozwód są ok.

Wiele dzieci ukrywa swoje uczucia smutku, żalu, złości, zmieszania, ponieważ obawiaja się , że wyrażając swoje uczucia zdenerwuja rodziców, dzieci potrzebuja wiedzieć ,nże ich uczucia sa akceptowane.

5. Przekaż dziecku, że jego chęć , aby rodzice powrócili do siebie jest zupełnie naturalna i normalna.

Dzieci mogą odczuwać zawstydzenie z powodu takich  życzeń. Możesz wytłumaczyć dziecku, że jest mało prawdopodobne, aby ludzie, którzy rozwiedli się powrócili do siebie, ale życzenie dziecka dotyczące pojednania jest zupełnie normalne.

6. Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Wiele dzieci obawia się, że rodziców (po rozwodzie) nie będzie stać na takie rzeczy jak jedzenie, ubrania dla dzieci. Dzieci wychowywane przez samotnego rodzica potrzebują zapewnienia, że wie, jak sobie poradzić i ma określony plan.

7. Zapytaj dziecko o doświadczenia jego kolegów , których rodzice rozwiedli się.

To dobry sposób aby dowiedzieć się więcej na temat obaw twojego dziecka, to okazja do wyjaśnienia  i wyprowadzenia z błędnych przekonań, a także przypominania dziecku, że inne dzieci też już przechodziły przez taką sytuację

8. Nie czyń dziecka stroną w waszych konflikatch, a także nie spowoduj, by poczuło się złapane w pułapkę "bycia w środku".

Nie mów nic na temat eksmałżonka  w obecnosci dziecka. Nie angazuj dziecka w noszenie wiadomości do eksmałzonka. Dziecko ma potrzebe bycia kochanym przez oboje rodzicó. Jeśli jedno z rodziców okazuje brak aprobaty dla uczuć wyrażanych przez dziecko wobec drugiego rodzica , wówczas dziecko zaczyna się wycofywać, staje się depresyjne.

9. Spędzaj czas z troskliwymi przyjaciółmi.

Uchronisz dziecko przed uczynieniem  z niego zaufanego powiernika oraz czucia się odpowiedzialnym za  za twoje emocjonalne funkcjonowanie.

10. Rozmawiaj z dzieckiem o rozwodzie.

 

Oprac. H. Przybyła-Basista na podstawie L.V.Nightingale Centrum Mediacji Rodzinnych i Psychoterapii Katowice

 

 

Tagi: psycholog, rozwód, psychoterapia, mediacje

 

 LEKARZ PSYCHIATRA : TEL.  607 812 192,     505 236 261

 

 

 

logo przeciwdzialanie narkomaniiCeryfikat ISO 1136/06/2013/J/C na okres 2013-2015

  Leczenie uzależnień, DDA w ramach współpracy  ze

  STOWARZYSZENIEM STRATEGIA  tel. 609 171 715

 

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie