Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/jacekar2/domains/tam.opole.pl/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 471
PSYCHOLOG O GRANICACH W RELACJACH RODZINNYCH

PSYCHOLOG O GRANICACH W RELACJACH RODZINNYCH

W zdrowych rodzinach istnieją rozsądne ograniczenia i czytelna struktura, a granice prywatności są szanowane. W niezdrowych rodzinach panuje chaos lub skrajna surowość.
Wg psychologów nakładanie ograniczeń i pilnowanie ich przestrzegania jest zadaniem rodziców. Dzieci natomiast nieustannie próbują te granice przekraczać. Dziecko jest niczym wodne rozlewisko - brak mu tożsamości. Nie jest skuteczne w swych działaniach. Dorosły to ten, kto poznał swoje granice i współdziała z innymi w sposób realistyczny. Dzieki temu wie, kim jest, może decydować o swoim życiu i dokonywać wyborów. W ten sposób staje się rzeką , która ma swe imię, tożsamość i może czynić wiele dobrego.

Psychologowie dziecięcy podkreślają, że dzieci potrzebują zasad, które nadadzą ich życiu czytelną strukturę. Tylko taki rodzić, który jasno, czytelnie określa granice, zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa. Ograniczenia dyktowane są zarówno względami bezpieczeństwa, jak i potrzebą wyznaczania odpowiednich relacji międzyludzkich, a także nauczenia dziecka odróżniania dobra od zła.
Zakazy i nakazy uczą dzieci jak żyć. Powstaje zamieszanie gdy ich brak. Gdy są zbyt sztywne i surowe, cierpi na tym zarówno dziecko jak i dorosły - dziecko staje się buntownicze lub zalęknione. Wychowanie powinno powinno mieć na celu wykształcenie u dziecka zdrowych , mocnych, a zarazem elastycznych granic.

na podstawie:
Elanie Mazlish i Adele Faber , Jak mówić żeby dzieci nas słuchały i jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły" - książka powstała przy współpracy psychologa dziecięcego Dr Haima Guinotta.
Thomas Gordon amerykański psycholog i psychoterapeuta, autor wielu bestsellerowych poradników dla rodziców, nauczycieli, wychowawców, animatorów kształcenia dorosłych i liderów, managerów, w których prezentuje swoją koncepcję stosunków międzyludzkich bez zwycięzców i bez pokonanych.

Tagi: psycholog, psycholog dziecięcy, psychoterapeuta

 LEKARZ PSYCHIATRA : TEL.  607 812 192,     505 236 261

 

 

 

logo przeciwdzialanie narkomaniiCeryfikat ISO 1136/06/2013/J/C na okres 2013-2015

  Leczenie uzależnień, DDA w ramach współpracy  ze

  STOWARZYSZENIEM STRATEGIA  tel. 609 171 715

 

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie