Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/jacekar2/domains/tam.opole.pl/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 471
10 KROKÓW KU TEMU BY STAĆ SIE LEPSZYM RODZICEM

10 KROKÓW KU TEMU BY STAĆ SIE LEPSZYM RODZICEM

1. miłość jest najważniejszą potrzebą wszystkich dzieci

Jest także elementem pozytywnej dyscypliny. im częściej częściej okazujesz dziecku miłość przytulając je, całując i mówiąc mu KOCHAM CIĘ, tym bardziej będzie chciało udowodnić, że na nią zasługuje. Miłość pozwala dziecku zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości.

2. słuchaj uważnie tego , co mówi Twoje dziecko

Interesuj się tym co robi i co czuje. zapewnij je, że silne uczucia nie są czymś złym , jeśli wyraża się je w odpowiedni sposób. Im częściej będziesz to robić, tym rzadziej będziesz musiał(a) je dyscyplinować.

3. Granice są potrzebne nawet w najbardziej kochającym związku,

w którym ludzie potrafią słuchać. Bycie rodzicem polega między innymi na wyznaczaniu granic. Pamiętaj, że jest czymś naturalnym i normalnym , że dziecko testuje owe granice. To nie jest niesforność, ale część procesu uczenia się. Dzieci czują się bezpieczniej jeśli trzymasz się granic, które wyznaczyłeś(aś) pod warunkiem ,że sa realistyczne, nawet jeśli od czasu do czasu na nie narzekają.

4. Śmiech pomaga rozładować napięte sytuacje.

Czasami rodzice stają się tacy poważni, z10 kroków ku temu by stać się lepszym rodzicem rodzicielstwo przestaje dawać im radość. Dostrzegaj zabawne strony bycia rodzicem i pozwól sobie na śmiech, kiedy to tylko możliwe.

5. Postrzeganie świata z perspektywy dziecka

i wyobrażenie sobie, co czuje Twoje dziecko, jest kluczem do zrozumienia jego zachowania. Przypomnij sobie jak czułeś(aś) się ,kiedy byłeś(aś) dzieckiem i jak niezrozumiały wydawał Ci się świat dorosłych, kiedy miałeś(aś) poczucie, że potraktowano Cie niesprawiedliwie.

6. Chwal i zachęcaj swoje dziecko

Oczekuj, że dziecko będzie się dobrze zachowywało i zachęcaj je do podejmowania wysiłków. Chwal je za dobre zachowania i staraj się ignorować te niewłaściwe. Im częściej będziesz zrzędzić, tym rzadziej Twoje dziecko będzie Cie słuchało.

7. Szanuj swoje dziecko , jak szanowałbyś dorosłego

Pozwól mu uczestniczyć w podejmowaniu decyzji , szczególnie tych, które go dotyczą. Uważnie wysłuchaj jego zdania. Jeśli masz zamiar powiedzieć mu coś przykrego, zastanów się jakby to brzmiało, gdybyś powiedział(a) to komuś dorosłemu. Przeproś jeśli postąpiłeś(aś) niewłaściwie.

8. Ustal porządek dnia

Male dzieci będą czuły się bezpieczniej i łatwiej Wam będzie uniknąć konfliktów jeśli wprowadzisz jasny porządek dnia. Będą czuły się lepiej jesli ustalisz stałe pory posiłków, snu i głośnych zabaw.

9. W każdej rodzinie potrzebne są pewne zasady,

jednak staraj sie zachować elastyczność w wypadku bardzo małych dzieci. kiedy już je ustalisz zasady obowiązujące w Twojej rodzinie ,bądź konsekwentny(a). Dzieci mogą poczuć się bardzo niepewnie, jeśli jednego dnia wprowadzisz jakąś zasadę, a następnego dnia ja odwołasz. Czasami trzeba ustalić odmienne zasady obowiązujące poza domem, które nalezy wyjaśnić dziecku.

10. Nie zapominaj o własnych potrzebach

Jeśli to wszystko za bardzo zaczyna przypominać ciężka pracę i czujesz , że brakuje Ci cierpliwości , przeznacz trochę czasu tylko dla siebie. Zrób coś , co sprawi Ci przyjemność. Jeśli kiedykolwiek poczujesz, że tracisz panowanie nad sobą, albo że w każdej chwili możesz krzyknąc na dziecko, poniżyć je, uderzyć, odejdź na chwilę, uspokój się i policz do 10.

 

materiały Fundacji Dzieci Niczyje

 

Tagi: psycholog, psychoterapia, psychiatra

 LEKARZ PSYCHIATRA : TEL.  607 812 192,     505 236 261

 

 

 

logo przeciwdzialanie narkomaniiCeryfikat ISO 1136/06/2013/J/C na okres 2013-2015

  Leczenie uzależnień, DDA w ramach współpracy  ze

  STOWARZYSZENIEM STRATEGIA  tel. 609 171 715

 

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie